بهترین کاشی کدام است؟

شاید یکی از متداول ترین سوال هایی که برای هر فرد هنگام خرید کاشی به وجود می‌آید این است که بهترین کاشی چه کاشی ای است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که بهترین از نظر هرکس یک چیز است. برخی به دنبال بهترین جنس کاشی، برخی به دنبال بهترین قیمت و برخی هم به دنبال بهترین رنگ متناسب با محل مورد نظر هستند. با مطالعه ی مطلب زیر پاسخ تمام پرسش های خود را خواهید یافت.

بهترین کاشی از نظر جنس

می توان گفت در تصمیم گیری انتخاب بهترین نوع و جنس کاشی باید به محلی که می‌خواهیم کاشی را در آنجا به کار ببریم توجه به سزایی داشته باشیم. هر محل و مکانی نیازمند کاشی مناسب خود است. برای مثال، در خرید کاشی برای محلی مانند حمام باید کاشی ای را انتخاب کرد که دارای ضریب اصطکاک، جذب رطوبت، سختی در مقابل خراش و مقاوم در برابر سایش باشد.

اطلاعاتی از این قبیل را می توان از بخش اطلاعات فنی سازنده جمع آوری کرد. در این بخش یک دید کلی از نوع و جنس کاشی مورد نظر متناسب با محل نصب کاشی ارائه میدهیم . از انواع و جنس های متعدد کاشی می توان به دو گروه اصلی چینی و سرامیکی اشاره کرد که با دانستن تفاوت های جزئی این دو نوع کاشی، انتخاب کردن راحت تر می شود.

کاشی های چینی و سرامیکی مخلوطی از خاک رس قرمز یا سفید هستند. تفاوت در درجه مقاومت آن ها است. درجه سختی و مقاومت خاک چینی بیشتر از سرامیکی است و در مناطقی که رفت و آمد و ترافیک سنگین‌تری وجود دارد کاشی های چینی گزینه ی بهتری می باشند. انواع کاشی های سرامیکی راحت تر و نرم تر بریده می شود و بیشتر برای دیوار و کف مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین کاشی از نظر قیمت

در پاسخ به این پرسش که بهترین کاشی از لحاظ قیمتی چه جور کاشی ای است می توان گفت که با توجه به عواملی از جمله مرغوبیت کاشی، جنس کاشی، نداشتن عیب و نقص و… کاشی ها را به چند دسته تقسیم می کنند که هرکدام قیمت خاص خود را دارد. در زیر به برخی از انواع کاشی و قیمت آنها می پردازیم.

– کاشی های درجه یک

این کاشی ها از همه لحاظ سالم بوده و بدون شکستگی و هرگونه خوردگی می باشد. کاشی های درجه یک معمولاً دارای قیمت بیشتری نسبت به سایرین هستند.

– کاشی های درجه دو

کاشی هایی هستند که یا دارای خال های خیلی کوچک هستند یا قسمت های بدون لعاب دارند. قیمت این دسته از کاشی ها نسبت به کاشی های درجه یک مقداری ارزان تر است. گاهی به دلیل کم بودن عیب این کاشی ها را می توان در زمره ی کاشی های درجه یک به حساب آورد .

– کاشی های درجه سه

کاشی هایی با قیمت های مناسبتر از دوگروه بالا ولی با عیب های بیشتر و نمایان تری هستند و مرغوبیت دو دسته بالا را ندارند.

– کاشی های صادراتی

این کاشی ها مخلوطی از درجه یک و دو هستند که قیمت آنها نسبت به درجه ۳ کمی بالاتر است.

البته طبقه بندی و گرید بندی ها بسته به کارخانه تولید کننده کاشی متفاوت است برای مثال یک کارخانه مرغوبترین کاشی اش گرید A دارد در حالی که کارخانه دیگر گرید C دارد.

بهترین کاشی از نظر رنگ

از دیگر پرسشهای مهم، انتخاب بهترین کاشی از لحاظ رنگ است. با توجه به محل مورد نظر رنگ انتخابی و پیشنهادها متفاوت می شود. البته انتخاب مواردی مانند رنگ سلیقه ای است، اما با توجه استانداردهای مد، پیشنهاد هایی برای انتخاب کاشی برای محل های مختلف ارائه شده است. برای مثال در محلی مثل آشپزخانه استفاده از کاشی های موزاییکی پیشنهاد می شود. چرا که این نوع کاشی دارای طرحها و رنگهای مختلف و شاد است و برای محل پر رفت و آمدی مثل آشپزخانه گزینه بسیار مناسبی می باشد.
همچنین انتخاب رنگ قهوه ای برای کف محیط را شیک تر و گرم تر نشان می دهد. برای محل‌های پر رفت آمد دیگری مثل توالت و حمام رنگ های شاد و روشن بیشتر پیشنهاد می شود. چرا که باعث بزرگتر نشان دادن محل و همچنین دلبازتر بودن آن می‌گردد. برای این مکان ها از رنگ‌هایی با ترکیب سفید و آبی ،صورتی، سفید استخوانی و… استفاده کنید. به شما پیشنهاد می کنیم برای افزایش جذابیت محل مورد نظر وسایل محل را با رنگهای کاشی‌ها تطابق دهید.